Budowanie klatki dla świnek morskich ze sklejki

Od dawna jestem miłośniczką świnek morskich i mam swoje małe stadko, któremu lubię co i rusz polepszać warunki. Sprawia mi radość obserwowanie, jak eksplorują nowe otoczenie, biegają między tunelami, wykładają się na posłankach, wyciągając za siebie tylne nóżki albo układając się w kształt rogalika. Dlatego, razem z przeprowadzką z mieszkania do domu, postanowiłam samodzielnie zbudować im większą zagródkę.

Budowanie klatki dla gryzoni ze sklejki

cięcie sklejki laseremGłównym problemem z moim projektem był dobór materiałów. Znalazłam firmę, która oferowała sprzedaż i cięcie sklejki laserem, bo to miał być mój podstawowy surowiec do budowy. Z gotowych części złożyłam z pomocą kleju i gwoździ zagrodę z podłogą i półściankami. Już dawno temu zrezygnowałam z klatek zabudowanych od góry, bo daszek utrudniał mi potem sprzątanie. Samą sklejkę pomalowałam lakierem, żeby w razie czego, nie nasiąkła wodą i moczem, a następnie włożyłam do niej jeszcze jedną kuwetę wykonaną z dużej polipropylenowej płachty, pozaginanej na bokach do kształtu sklejki, którą mogłam bez problemu wymienić, gdyby się zniszczyła. Z przodu wybiegu przytwierdziłam pleksi – świniaki wolą być oglądane zdecydowanie z ich poziomu niż z lotu ptaka – to jeszcze ich taki atawizm, mimo że sama świnka morska nigdy nie była zwierzęciem dzikim, a jedynie pochodzi od gatunku żyjącego na wolności. Na płytę polipropylenową wysypałam drewniany pellet, którego zadaniem było chłonięcie moczu, a żeby świnki nie raniły sobie łap o jego ostre kanty, na pellet położyłam najzwyklejszą matę łazienkową. Ten sposób utrzymania moich zwierząt stosuję już od wielu lat i sprawdzał mi się najlepiej.

Samo wykonanie brzmi bardzo prosto, ale zajęło mi naprawdę dużo czasu poskładanie wszystkiego tak, aby każdy fragment do siebie ściśle przylegał. Chciałam, aby było to nie tylko funkcjonalne, ale też maksymalnie estetycznie wykonane. Po włożeniu do zagrody wszystkich akcesoriów pozostało mi tylko nacieszyć oczy radością moich zwierząt z nowej, większej przestrzeni.