Aparat ultrasonograficzny do wykonywania echa serca

Echo serca to badanie, które wcale nie musi kojarzyć się z ultrasonografią – zwłaszcza osobom, które nie są związane z medycyną. Takie osoby, które dostają skierowanie od lekarza na wykonanie echa serca, często zastanawiają się, na czym takie badanie polega.

Na czym polega badanie ultrasonograficzne struktur serca?

echo serca zlecone w BydgoszczyJest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne, którego przeprowadzenie jest niezwykle łatwe. Echo serca wykonuje się przy pomoc aparatu ultrasonograficznego. Oczywiście głowica takiego aparatu jest mniejsza. Najczęściej jest to głowica mikrokonweksowa. Głowicę przykłada się pomiędzy żebrami, aby zobrazować serce, a dokładniej jego struktury. Lekarz diagnosta wie, w którym miejscu przyłożyć głowicę, by zobrazować dane struktury serca. Głowica przykładana jest z obu stron klatki piersiowej. W głowicy znajduje się kryształ piezoelektryczny, który uwalnia ultradźwięki. Ultradźwięki przenikają przez ciało pacjenta i odbijają się od tkanek – w tym przypadku od serca. Po odbiciu ultradźwięki wracają do głowicy aparatu i są zamieniane na impuls elektryczny, który przedstawia obraz na ekranie aparatu USG. Aparat najczęściej ma funkcję tj. drukowanie „zamrożonych” (freezowanych) obrazów. Należy dobrać odpowiednią częstotliwość fali ultradźwiękowej w mega hercach. Częstotliwość zależy od masy ciała, otłuszczenia i innych czynników. Takie echo serca zlecone w Bydgoszczy można wykonać w naprawdę wielu gabinetach lekarskich. Potrzebny jest też opis echa serca, a tym zajmuje się lekarz specjalista w dziedzinie diagnostyki obrazowej.

Diagnostyka obrazowa obejmuje zarówno badanie ultrasonograficzne jam ciała, serca, ale również takie badania jak badanie rentgenowskie, badanie rezonansem magnetycznym czy tomografię komputerową. Echo pozwala dokładnie ocenić budowę serca oraz przepływy (Doppler).